Fejetony....

Skutečně jsme jako ta zvířata?

23. ledna 2009 v 16:01 | Milan Markovič

Tohle není článek který bych sepsal já,ale nosím ho už pěkně dlouho v peněžence a akorát bych se chtěl o něj s vámi podělit.Fakt má něco do sebe.......

Se zvířaty žijeme na světě už pořádně dlouho a určitě jich tu pár bylo i před námi.No,opice určitě,neboť podle Darwina...Ale o tom jsem nechtěl...Jsme my lidé všelijací.Ale většinou jsme namyšlenější než se sluší a patří.Alespoň co se vztahu k našim zvířecím souputníkům týče.Evidentně se nad ně vyvyšujeme,máme je za méněcenné,vymýšlíme pro ně ponižující přirovnání a přitom se od nich odedávna učíme.Od ptáků létat,od ryb plavat,zatímco sami ani pořádně neumíme chodit.
Chameleon nás naučil maskovacím manévrům,netopýr pro nás vynalezl echolokátor,každý z nás by chtěl mít orlí zrak či psí čich.Ale přitom nezapomeneme bohorovně poznamenat,že ten či onen je hloupý jako osel nebo špinavý a tlustý jako prase,ačkoli osel se netváří,že je chytřejší,než ve skutečnosti je,neboť to dokáže jen člověk.
A kdoví proč si na praseti nevšímáme spíš jeho inteligence,která často převyšuje schopnosti a projevy mnohých našich preferovaných čtyřnohých známých.
Zbitý jako pes,říkají lidé,i když těžko říci,proč by pes měl být bitý.O utahaném koni,hloupé ovci či slípce ve funkci šéfky se toho taky už dost namluvilo.Moudrá je tuším jen ta sova,protože nic neříká a jen celý den sedí na větvi,což v nás asi vzbuzuje dojem přemýšlení.A ona přitom chrápe,aby mohla v noci zase hučet do okolí.Líný jako kocour,říká se,ačkoli jen málokdo z nás chytil v životě alespoň jednu myš.Falešný jako liška,bázlivý jako zajíc,naparuje se jako páv...Jen velmi zřídka slyšíme"má krok ladný jako srnka"nebo"je štíhlá jako laň"či"krasavice s gazelíma nohama"-a těmito několika lichokopytníky zdá se lichotivé charakteristiky končí.
Neurčitý pocit mám totiž ze spojení"lev salonů"či"hospodářský tygr".Naopak je mi vše jasné,když se začne o lidských hyenách a o tom,jak se ti dva pustili do své oběti jako supi.A že lidé jsou vůbec na sebe jako zvěř.Sám sebe jsem právě přesvědčil o tom,jak často se lidé přirovnávájí ke zvířecí říši.Nejčastěji nelichotivě.Nu co,kdyby se dalo zjistit,co si zvířata myslí o nás,bylo by to asi ještě méně příznivé.
Ale pro dnešek by to myslím i stačilo,už jsem žíznivý jako velbloud.Tady někde jsem měl hrneček s čajem.Že mi ho převrhlo to běsné psisko?Já ho přetrhnu jako hada.


Já osobně si myslím dobrý.Autor je frajer........
 
 

Reklama